אוכל עונתי- מה זה אומר בקיץ?


על פי הרפואה הסינית, הקיץ קשור לאלמנט האש- בוודאי לא קשה להבין למה. הקיץ היא עונה של צמיחה ושפע והאנרגיה השולטת היא זו הנקראת "יאנג" ועל מנת להתאחד עם אנרגיית היאנג עלינו לנסות ולבטא את האנרגיה המתפרצת, צומחת, מאירה והיצירתיות. על מנת להיות בהרמוניה עם העולם, יש להתעורר מוקדם בבוקר ולשאוף אל השמש להזנה ולבלוב- כמו העולם הצומח. יש לעבוד, לשחק, לטייל, לשמוח ולצמוח לתוך עשייה לא אנוכית. השפע בעולם נכנס ומעשיר אותנו.

יש להשתמש בפירות וירקות קיציים וצבעוניים, וליצור ארוחות יפות. יש לבשל מעט ולהוסיף בתדירות מעט טעמים פיקנטיים או חריפים. יש לאדות או לבשל מזונות במהירות האפשרית, ועל התזונה לשקף זאת. יש להשתמש במעט מלח והרבה מים. הקיץ מציע שפע, שעלינו לראות בצלחת. מינרלים ושמנים יוצאים מהגוף עם הזיעה ואובדנם עשוי להוביל לחולשה אם לא מוחלפים בתזונה מגוונת. יש לשתות משקאות חמים ולעשות מקלחות חמות על מנת לעודד הזעה ספונטאנית לקירור הגוף. חום הקיץ בשילוב עם מזונות קרים מחלישה את מערכת העיכול- מזונות כמו גלידה עשויים לכווץ את הקיבה ולעצור את העיכול. בימים חמים יש לאכול מזונות מקררים וטריים כמו סלטים, נבטים, פירות, מלפפון, טופו וכדומה. הפירות המומלצים ביותר הם תפוחים, אבטיח, לימון וליים. מזונות חמים או חריפים יכולים להיות מצוינים- הם מעלים את החום בגוף, אך מוציאים את החום לחלק החיצוני בגוף שם החום מתנדף- כאשר החום הוא בחיצון הגוף, נסבול פחות מההשפעה של החום בחוץ. כמובן, אם נצרוך יותר מדי מזונות מפזרים, נאבד יאנג ותיווצר חולשה- היכולת שלנו להישאר חמים בעונות הקרות תיאבד. מזונות כבדים כדוגמת בשר, ביצים, עודף אגוזים וזרעים ודגנים בימים חמים יוצרים איטיות.

אלמנט האש שולט על פי הרפואה הסינית על איברי הלב והמעי הדק. מתפקיד הלב לא רק להסדיר את זרימת הדם, כי אם לשלוט במודעות, נשמה, שינה, זיכרון והלב משכן את הShen (על פי הרפואה הסינית ישנן 5 נשמות אשר שוכנות באיברים שונים). כאשר הלב מתפקד בהרמוניה נראה אנשים חברותיים, צנועים, בעלי לב פתוח ומודעות. בהירות הינה תכונה בולטת, נראה כי הם יכולים לראות ללא מאמץ דרך בעיות ולהגיע לפתרונות מופלאים.

בקיץ יכולה להיות נטייה לפיזור ולחוסר שקט.


תזונה להרגעה ומיקוד הנפש:

הרפואה הסינית מציעה להיעזר בתזונה פשוטה עם צומות מזדמנים, אשר עוזרת מאוד ביצירת מחשבות שלוות ועמוקות. בנוסף, יש להימנע מהרגלים רעים המפזרים את המחשבות ומחממים את הגוף עד כדי כילוי הין. יותר מדי מרכיבים בארוחה, מזונות חריפים או עשירים, סוכר מעובד, אלכוהול, קפה, אכילה מאוחר בלילה וארוחות ערב גדולות עשויות לגרום לאינסומניה כמו גם מחשבות עודפות במהלך היום.

המזונות המומלצים להרגעה, טיפול באינסומניה ושיפור יכולת ריכוז על ידי השקטת הנפש ומירכוז המחשבה הם דגנים, פטריות, מזונות סיליקוניים (מלפפון, סלרי, חסה והמיצים שלהם), פירות, זרעים, תבלינים כמו שמיר ובזיליקום ועשבים כמו קמומיל, נפית, ולריאן, וכן מוצרים מן החי כמו חלב פרות ועיזים איכותי.

#תזונהסינית #אלמנטהאש #בריאות #נטורופתיה #אוכלעונתי #קיץ #תזונהעונתית #פירות #ירקות #אנרגיה #הרגעה #תזונהלמיקודהנפש #תזונהלהרגעה #תזונהמקררת

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Google Places Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Facebook Social Icon

המידע המופיע באתר זה אינו מיועד לאבחן, לטפל, למנוע או לרפא כל מחלה.

המידע המסופק הינו למידע כללי בלבד, ואינו נועד להחליף כל עצה שקיבלתם מרופאים או אנשי מקצוע אחרים. אתם אחראים באופן בלעדי לבריאותכם ולפעילותכם. 

Copyrights

The information provided on this site is not intended to diagnose, treat, prevent or heal any ailment. The information here is for general use only, and should not replace any advice received from a physician or your health providers. You are solely responsible for your health and actions.