בזבוז מזוןבזמן האחרון עלה לכותרות מספר פעמים הנושא של בזבוז מזון.

אך מהו למעשה אותו בזבוז המזון עליו מדברים? ובכן, ישנם שני סוגים של בזבוז מזון: מערכתי, וביתי. בזבוז המזון המערכתי, מדבר על כך ש-28% משטח החקלאי בעולם משמש מידי שנה לייצור אוכל שאובד או מתבזבז. במדינות ה"עשירות" מבזבזים מזון בכמות כמעט זהה לכל הייצור של מדינות אפריקה תת סהרה. 50% מהפירות והירקות באירופה נזרקים.

בזבוז מזון ביתי מדבר על כך ש- 22.4% מכל כיכר לחם נזרק לפח, או במילים אחרות- בבריטניה לדוגמא, נזרקות לפח מדי יום 24 מיליון פרוסות לחם. מרבית הצרכנים זורקים לפח היום מסיבות שונות עד רבע מהמזון שהם רוכשים מבלי שיעבור שימוש כלשהו. המחשה מצוינת לכך ניתנה בסרט "Just eat it" (המומלץ אגב בחום): זהו מצב בו כאילו אנו יוצאים מהסופר עם 4 שקיות בידינו, אך בדרך הביתה נופלת לנו שקית אחת, שאיננו טורחים כלל להרימה, אלא פשוט ממשיכים בדרכנו.

בין הסיבות לבזבוז המזון המסיבי הזה, ניתן לראות ראשית את תרבות הצריכה המוגזמת והצריכה המושלמת (הכוונה היא שאנו אוכלים רק מזונות הנראים "מושלם") המתקיימת במדינות המפותחות, הגורמת לנו לקנות יותר ממה שאנחנו צריכים- בעקבות שיווק חכם ופרסום מוצרים באופן שגורם להם להיראות אטרקטיביים במיוחד, ומבצעים על רכישת כמויות (1+1 וכו') המעודדים אותנו לרכישת כמויות אפילו אם באופן רגיל לא היינו רוכשים אותן. כמו כן, לימדו אותנו לחשוש מתאריכי תפוגה, אף על פי שפעמים רבות מדובר בתאריכים לא רלוונטיים, עדיין כשאנחנו רואים מזון "פג תוקף" נזרוק אותו לפח. חוץ מזה, מעטים מאיתנו באמת יודעים כיצד לשמור על המזון שלנו טרי לאורך זמן. לא את כל הפירות והירקות כדאי לשמור במקרר, חלקם מומלצים לשטיפה לפני השמירה וחלקם רק לפני השימוש, וחסה לדוגמא? תישמר הכי טוב בכלל בכוס מים. לחם למשל, עדיף שתשמרו בפריזר ותפשירו לפי הצורך. אז אנחנו נוטים להיות צרכנים אימפולסיביים, לרכוש יותר משאנחנו צריכים וזורקים לפני שצריך ולא שומרים על האוכל כמו שצריך. אך זו לא הבעיה היחידה. אנחנו אוהבים לראות שפע של מזון על השולחן, כשאנחנו מזמינים אורחים אנחנו תמיד נעדיף שיהיה הרבה יותר מדי אוכל, מאשר שייגמר כל מה שהונח על השולחן, זוהי תרבות של נדיבות קולינרית, אך לצערי היא לא תמיד מגיעה עם אהבה של אכילת "שאריות", ופעמים רבות האוכל שנותר ייזרק, אפילו אם הוא טוב לאכילה. זה נכון לגבי אירוח ביתי, אך מה קורה באולמות אירועים? גם כאן, כמעט תמיד שאריות המזון נזרקות לפח.

יש לבזבוז הזה לא רק השלכות גלובאליות- כמו כך שבזבוז מזון אחראי לכ-7% מפליטת גזי החממה בעולם, אלא השלכות מקומיות יותר כמו העובדה שכדי לעמוד בדרישות צרכנים ורשתות שיווק לפירות "מושלמים" חקלאים נאלצים לייצר עודף תוצרת (שמראש יודעים שתיזרק).

בישראל, תרבות זריקת האוכל בעייתית במיוחד. אין אצלנו הפרדת פסולת מסודרת, כמעט ולא תמצאו טוחני אשפה ביתיים, ומעטים האנשים שמתחזקים קומפוסט ביתי (למרות שקומפוסט ביתי יכול להפחית מדי שנה 150 ק"ג מהאשפה שלכם מלהגיע למזבלות). התוצאה היא זיהום אוויר, זיהום האדמה וזיהום מקורות המים.

אז מה אנחנו יכולים לעשות בקשר לזה?

1. להיות מאורגנים יותר- לכו לסופר אחרי שתכננתם את הארוחות לשבוע, ותקנו רק את מה שאתם צריכים (זה גם ייצא לכם זול יותר!)

2. תקפיאו! יש כל כך הרבה דברים שאפשר להקפיא במקום לחכות שיתקלקלו ולזרוק... אפשר להקפיא שאריות ולהוציא כשאין זמן לבשל, תבלינים טריים אפשר לקצוץ ולערבב עם שמן זית ולהקפיא, אפילו מוצרי חלב (אם אתם אוכלים אותם) שאתם רואים שמתקרבים לתאריך פג התוקף אפשר להקפיא.

3. ירקות שמתחילים להיראות עייפים יכולים להיהפך לציר מרק, או שאפשר לכבוש אותם (בונוס- בכבישת ירקות ביתית מקבלים לא רק נשנוש טעים, אלא גם בריא! בתהליך הכבישה נוצרת פרוביוטיקה טבעית שעוזרת למערכת העיכול ולמערכת החיסון).

4. פירות עייפים הם מעולים לאפייה- כמעט מכל פרי אפשר להכין קראמבל שיהיה טעים, אפשר להכין מהם ריבות, ואפשר להפוך אותם לפירות יבשים.

5. אם יש לכם חיות אפשר לסמוך על זה שהם ייהנו מהשאריות שלכם גם כן.

6. קומפוסט ביתי! מתאים בעיקר אם יש לכם גינה, קל להכין, מצמצם את כמות הזבל הביתי, ויעזור לגינה שלכם לפרוח!

7. עמותות כדוגמת "לקט ישראל" פועלות להצלה וחלוקה מחדש של עודפי מזון לטובת אוכלוסיית הנזקקים בישראל. התמיכה שלנו בפעילות כזו תרחיב את היקף הפעילות ותצמצם בזבוז מזון.

#בזבוזמזון #אקולוגיה #בריאות #נטורופתיה #אורחחייםבריא #קיימות #אוכל #הפרדתפסולת

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Google Places Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Facebook Social Icon

המידע המופיע באתר זה אינו מיועד לאבחן, לטפל, למנוע או לרפא כל מחלה.

המידע המסופק הינו למידע כללי בלבד, ואינו נועד להחליף כל עצה שקיבלתם מרופאים או אנשי מקצוע אחרים. אתם אחראים באופן בלעדי לבריאותכם ולפעילותכם. 

Copyrights

The information provided on this site is not intended to diagnose, treat, prevent or heal any ailment. The information here is for general use only, and should not replace any advice received from a physician or your health providers. You are solely responsible for your health and actions.