כיצד תדעו האם התוסף שאתם נוטלים מתאים לכם


מתי צריך ליטול תוספי תזונה? לכמה זמן? איך יודעים אם התוסף עובד?

במפגש הראשון שלי עם מטופלים חדשים, אני תמיד מבקשת רשימה של כל תוספי התזונה אותם הם נוטלים. פעמים רבות אני מופתעת מאורך הרשימות האלה...

ברצינות, לפני כמה חודשים פגשתי מטופל שנטל יותר מ-20 תוספי תזונה שונים- ואת כולם הוא רכש בחנויות טבע ללא כל ייעוץ מקצועי.

כולנו מכירים את המצב הזה שבו משהו אצלנו לא תקין, ואנחנו שומעים המלצה מחברים, או קוראים באתר אינטרנט כלשהו המלצה על תוסף וחושבים לעצמנו- מה יש לנו להפסיד?

היום יש המון תוספים עם פעילות כל כך מוכרת שאיש אינו חושב עליהם פעמיים כמו ויטמין C בחורף, או פרוביוטיקה בשילוב אנטיביוטיקה. אכן ישנם מקרים בהם אין שום בעיה ליטול תוסף תזונה על דעת עצמכם, אך לא תמיד זהו המצב. אז איך נדע להבחין מתי כדאי לנו לבקש ייעוץ מקצועי לפני נטילת תוספים?

בואו ננסה לעשות קצת סדר.

קודם כל- מה הם תוספי תזונה?

תוספי תזונה הם מוצרים המכילים ויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו, רכיבים צמחיים או רכיבי תזונה אחרים, אשר מיוצרים במפעלים, ומטרתם לספק חומרים חיוניים אשר איננו מקבלים מהם מספיק בתזונה.

מתי צריך אותם?

בוודאי אלו מכם שמטופלים שלי שמעתם אותי אומרת יותר מפעם אחת: תוספי תזונה הם כמו קביים. אם אנחנו שוברים את הרגל, אין ספק ששימוש בקביים יעזור לנו - המשקל ירד מהרגל והיא תוכל להחלים ביעילות. אך מרגע שהרגל החלימה- אין תועלת בלהמשיך לצלוע על קביים!

ישנם מצבים בחיים בהם מסיבות כאלו ואחרות או שגובר הצורך שלנו ברכיב מסוים, או שאיננו מצליחים לצרוך אותו בכמויות מספקות. כאשר זה קורה, נטילת תוסף תזונה היא בהחלט "פלסטר" פשוט ונוח - כל עוד אנחנו לא שוכחים שהמטרה היא לחזור לאיזון, בו אנו איננו זקוקים לתוסף לנצח.


נטילה נבונה של תוספים

כאשר אני שוקלת האם יש תועלת בתוסף מסוים, אני תמיד חושבת על כמה דברים:

1. מהו המצב הבריאותי- האם יש מחלות רקע או דברים שכדאי לדעת? מחלות רקע עלולות להשפיע על הצורך שלנו בתוספים שונים. מעשנים לדוגמא, יזדקקו לויטמין C רב ולעיתים יש תועלת בתוסף תזונה. אך לא רק זה, יש צמחי מרפא ותוספים רבים שעלולים להשפיע על מצבים בריאותיים, לדוגמא רוזמרין שיכול להעלות לחץ דם ולא יתאים לסובלים מנטיה כזו, או אכיניציאה שאינה מתאימה לסובלים ממחלות אוטו-אימוניות.

2. האם אתם נוטלים תרופות? זה כולל גם תרופות ללא מרשם! פעמים רבות ישנן תגובות הדדיות בין תוספי תזונה וצמחי מרפא לבין תרופות. ישנם תוספים שיכולים להגביר פעילות תרופות מסוימות, או תוספים שעלולים להפחית יעילות תרופות מסוימות, שלא לדבר על כך שבמקרים קיצוניים קיים סיכון להרעלה.

3. זמני נטילת התוספים- יכול להשפיע במצבים בהם נוטלים מספר תוספים, אם קיים שילוב עם תרופות, או פשוט במטרה לוודא ספיגה יעילה של התוסף. לפעמים נבקש להפריד נטילת תוספים מסוימים זה מזה, או להפריד בין נטילת תוספים לנטילת תרופות. יש גם מקרים בהם אנחנו יודעים שתוספים מסוימים יעילים יותר כאשר ניטלים עם האוכל, או עם אוכל מסוים- לדוגמא אם אנו נוטלים ברזל נבקש להימנע מצריכת מוצרי חלב בסמוך לנטילת התוסף מאחר והם עלולים לעכב את ספיגתו.

4. מצבים בהם לתוסף ישנן נגזרות או חלקים שונים- פעמים רבות נראה שבתוספים שונים ישנן נגזרות שונות של אותו החומר, או פשוט סוגים שונים. אומגה שלוש לדוגמא יכולה להיות מן החי או מן הצומח, ויכולה להכיל יחסים שונים של חומצות השומן DHA ו-EPA, ובהתאם לכך להתאים במצבים שונים לאנשים שונים. לתוספי תזונה רבים יש נגזרות שונות אשר להן ספיגה שונה. בתוספים של צמחי מרפא פעמים רבות לחלקי הצמח השונים יכולה להיות השפעה שונה לגרי- כמו סרפד לדוגמא שעליו משמשים בין היתר להקלה על תופעות אלרגיות, אך השורש מתאים לבעיות ערמונית.

5. מינון- באופן אישי, אני תמיד משתדלת להתחיל מהמינון היעיל הנמוך ביותר, גם על מנת לתת לגוף זמן להסתגל ולהימנע מתופעות לוואי, אך גם משום שפעמים רבות על אריזות תוספים מצוין מינון גבוה (בדומה לכך שבהוראות השימוש לשמפו רשום לחפוף פעמיים) מזה ההכרחי, ובמקרים רבים כאשר ניתן התוסף המדויק ביותר ניתן לראות השפעה חיובית גם במינון הנמוך. בכל מקרה, כשאני מדברת על מינון אני מתכוונת שחשוב מאוד לשים לב לא ליטול יותר מן המינון היומי המומלץ.

דבר נוסף שחשוב הוא תשומת לב להשפעת התוספים- השפעה חיובית או שלילי